Objekt mlýna

Stará Mlýnice

Stará Mlýnice svým stářím přesahuje tištěné zmínky z 16.stol. Hlavní prostor Mlýnice – sál v 1.patře s mezonetovým ochozem a krbem na vás dýchne původními dřevěnými trámy a kamennými stěnami. Je to prostor určený zejména ke kulturně-společenským a slavnostním příležitostem včetně svatebních obřadů, ale i k případnému ubytování na speciálně zavěšených lůžkách Mlýnice je opravdu kouzelný prostor. Moderní sociální zařízení je v přízemí budovy.

Pec

Na Strnadovském mlýně i po 10ti letech lze objevit poklady… Na podzim v roce 2011 jsme objevili pec zazděnou ve stěně pod schody na Staré Mlýnici. Je neobvyklá a cenná tím, že nám tak dlouho zůstala utajená. Po menších stavebních úpravách v nich od jara 2012 příležitostně a na objednávku pečeme domácí rohlíky, preclíky a chléb. Také v peci, která je šikovně udělaná jako udírna, zároveň udíme maso z naší farmy.

Pila

Turbína

Do roku 1945 zde byly mlýnská kola. V roce 1946 mlynář Míka zakoupil a nechal instalovat na svou dobu moderní Francisovu turbínu.

Turbína nejprve slouží k pohonu transmisí a tedy celého mlýna, posléze k výrobě energie synchronními motory. Dnes bude sloužit k příležitostnému pohonu prvorepublikového katru a ukázkové výrobě, pohonu dynama.

<<zpět

Rybník

K objektu patří rybník 2600 m2 a náhon přes 500 m dlouhý. Je to uměle vytvořený rybník z dob vzniku mlýna tedy nejméně z 15. století. Rybník od pradávna slouží k pohonu mlýna, do roku 1945 zde byla vodní kola a roku 1946 je nahradila Francisova turbína. Rybník slouží rovněž ke koupání a v zimním období ochlazování při saunování (na břehu rybníka je Finská sauna). Každoročně na podzim se provádí výlov rybníka, v němž obvykle uvízne mnoho pěkných štik, okounů, karasů, sem tam kapr nebo amur a často dokonce candáti, kterým se daří jen v čisté a studené vodě. Na rybníce byl spatřen i velmi ohrožený zákonem chráněný ledňáček.

Farma

Pobyt na našem mlýně je pobytem na ekologicky čistém venkově. Na přidružené farmě chováme koně, ovce, kozy, pastevní čuníky Minesota, domácí (růžová) prasata, husy a další domácí zvířátka. Hospodářská zvířata nám dávají nejen radost, ale i užitek. Každoročně na jaře se naši hosté mohou těšit z přírůstků ovcí - roztomilých jehňátek, později pak i kůzlátek a průběžně selátek od pastevních prasátek, které vynikají svou neskutečnou chytrostí a vynalézavostí jak uniknout z ohrad za lepší pastvou. Výuka jízdy na koni pak uchvátí nejen děti, ale i jejich rodiče… pro zkušenější můžeme podniknout vyjížďky do terénu.

Pro naše dětské i dospělé hosty pořádáme procházky a prohlídky na naší farmě dle různých příležitostí. V rámci agroturistických pobytů se můžete účastnit i prací na farmě – krmení, úklidu a ošetřování zvířat. Nejčastěji pak v podzimním a zimním období se pořádají různé ochutnávky a hostiny produktů našeho hospodaření. Ochutnat můžete jehněčí a vepřové maso, ryby z výlovu. Suroviny zpracováváme tak, že ochutnáte skvělé domácí jitrnice a jelítka, tlačenky, škvarky, sádlo, polévky, domácí paštiku a další speciality. Nicméně naše produkce je omezená, proto tyto speciality nenabízíme celoročně.

Také naše zahrádka nám v omezené míře nabízí řadu potravin pro naši kuchyni jako česnek, cibulku, pažitku, mrkev, ředkvičky, rajčata… z bylinkové zahrádky pro čaje a koření běžně používáme měsíček zahradní, přesličku, jitrocel, mátu, meduňku, kopřivu, bezinky, šalvěj, bazalku, majoránku a mateřídoušku…

Ovoce jako maliny, třešně, jablka a hrušky, bezinky jsou po okolí také k dosažení a tak míváme domácí mošt, bezinkovou šťávu a likér, meduňkovou šťávu atp.

Strnadovský mlýn v Sedlčanech hodnocení