Agroturistika

Pobyt na našem mlýně je pobytem na ekologicky čistém venkově. Topíme dřevem ve dřevozplyňujícím kotli a elektřinou – akumulačními kamny. Snažíme se uspořit energii termosolárními panely a trochu energie umíme vyrobit historickou Francisovou turbínou z r. 1946. Stejně tak jako v určité období obnáší turbína pravidelnou údržbu, i dřevo je cenným materiálem zejména v zimě připravovaným, abychom ho přes léto u ohňů s našimi hosty částečně zpracovali pod grilovanými specialitami, tak poté v zimě ho obrovské množství ztopíme v kotli. Na naší farmě chováme koně, ovce, kozy, pastevní čuníky Minesota, domácí (růžová) prasata, husy a další domácí zvířátka. Hospodářská zvířata nám dávají nejen radost, ale i užitek. Každoročně na jaře se naši hosté mohou těšit z přírůstků ovcí - roztomilých jehňátek, později pak i kůzlátek a průběžně selátek od pastevních prasátek, které vynikají svou neskutečnou chytrostí a vynalézavostí jak uniknout z ohrad za lepší pastvou. Výuka jízdy na koni pak uchvátí nejen děti, ale i jejich rodiče… pro zkušenější můžeme podniknout vyjížďky do terénu.

Pro naše dětské i dospělé hosty pořádáme procházky a prohlídky na naší farmě dle různých příležitostí. V rámci agroturistických pobytů se můžete účastnit i prací na farmě – krmení, úklidu a ošetřování zvířat. Nejčastěji pak v podzimním a zimním období se pak pořádají různé ochutnávky a hostiny produktů našeho hospodaření. Ochutnat můžete jehněčí a vepřové maso, ryby z výlovu. Suroviny zpracováváme, tak že ochutnáte skvělé jitrnice a jelítka, tlačenky, škvarky, sádlo, polévky, domácí paštiku a další speciality. Nicméně naše produkce je omezená, takže dlouho tyto speciality nevydrží.

Také naše zahrádka nám v omezené době nabízí řadu potravin pro naši kuchyni jako česnek, cibulku, pažitku, ředkvičky, rajčata… z bylinkové zahrádky pro čaje a koření běžně používáme měsíček zahradní, přesličku, jitrocel, mátu, meduňku, kopřivu, bezinky, šalvěj, bazalku, majoránku a mateřídoušku…

Zvířata na mlýně

Na naší farmě najdete tyto domácí zvířata: Minihorse -obě kobylky - mámu Ninu s hříbátkem Čačou letos (2018) se nadodí nové hříbátko, dále dva velké koně - valacha Žolíka a kobylku Horu, tři kozy s kůzlaty, tři stáda ovcí  s beranany a jehňátky - plemene Sufollk, Vřes a Ouvesant, pastevní čuníky Minesotta, morčata, minikrálíčky, psa Sida, a množství kočiček… Fotografie zvířat si můžete prohlédnout zde.

Strnadovský mlýn v Sedlčanech hodnocení